Adina Dedu noiembrie 15, 2010

Sunt cateva lucruri pe care nu trebuie sa le ratati sub nicio forma atat vreme cat sunteti studenti. Festivalurile studentesti intra in acesta categorie.

Ghigandu-se dupa motto-ul „Distractie gratis, nu degeaba”, astazi a avut loc debutul celei de-a noua editii a celui mai mare festival pentru studenti UNIFEST, organizat de USR (Uniunea Studentilor din Romania).

De ce este cel mai mare? Cifrele spun totul: 30000 de bilete oferite gratis la teatru, film, opera; intrare gratuita pentru studenti la toate muzeele, 30 de concerte; dezbateri in 17 centre universitare, 50 de training-uri; 50 de party-uri; la care se adauga o campanie nationala de donare de sange si un concurs de miss- Miss UNIFEST.

Programul din Bucuresti este urmatorul:

Marti, 16.11.2010

09.00-17:00 Muzeul Satului

09.00-17.00 Muzeul Național al Literaturii Romane

09.00-17.00 Muzeul Militar National„Regele Ferdinand I”

09.00-13.00 Gradina Botanica”Dimitrie Brandza”

09.00-17.00 Muzeul Taranului Roman

10.00-17.00 Muzeul  National„George Enescu”

10.00-18.00 Muzeul Curtea Veche

10.00-18.00 Muzeul National de Geologie

10.00-20.00 Expozitie de fotografie«Pasi spre cer…» -Casa de Cultura a Studentilor

12.00-18.00 Training “NLP” –Extreme Training

14.00-18.00 Observatorul Astronomic  Amiral “Vasile Urseanu”

15.00-21.00 Campionat Nationa lde Fotbal“CupaUnifest” etapaI –Sala Agronomie

18.00 ”Zeul Macelului” Teatrul Odeon, Sala Studio

19.00 «Egoistul» Teatrul National Bucuresti

19.00 „Cantareata cheala” Trupa de Teatru a UNATC -Sala Mare a Casei de Cultura a Studentilor

19:00 Recital Orga“Valentin Radu-J.S.Bach” -Filarmonica“George Enescu”, Ateneul Roman

19.00-22.00 Observatorul Astronomic Amiral“Vasile Urseanu”, observatii nocturne

22.00 Balul Facultatiide Stiinte Politicesi al AcademieiTehnice Militare–Club Player,canta Guess Who si Dj. Tudor.

Miercuri, 17.11.2010

09.00-17:00 Muzeul Satului

09.00-17.00 Muzeul Nationalal Literaturii Romane

09.00-17.00 Muzeul Militar National„Regele Ferdinand I”

09.00-17.00 Muzeul National de Istorie al Romaniei

09.00-17.00 Muzeul Taranului Roman

10.00-17.00 Muzeul National„George Enescu”

10:00-16.00 Muzeul Cailor Ferate Romane

10.00-18.00 Muzeul Curtea Veche

10.00-18.00 Muzeul National de Arta al Romaniei

10.00-18.00 Muzeul National de Arta Contemporana

10.00-18.00 Muzeul Municipiului Bucuresti (Palatul Sutu)

10.00-18.00 MuzeulNational de Geologie

10.00-20.00 Expozitie de fotografie«Pasisprecer…» -Casa de Cultura a Studentilor

14.00-18.00 Training “Lucru in echipa ”-Grozavesti, camin A, Sala  Parter.

14.00-18.00 Observatorul Astronomic Amiral «Vasile Urseanu»

18.30 “Confluenta Artelor” Filarmonica George Enescu,Ateneul Roman

19.00 «Inca-i bine» Teatrul National Bucuresti

19.00-22.00 ObservatorulAstronomicAmiral VasileUrseanu- observatii nocturne

20.00 Spectacol“I DRUM” –Amfiteatrul Casei de Cultura a Studentilor

20.00”Zeul Macelului” Teatrul Odeon, Sala Studio

Joi, 18.11.2010

09.00-17:00 Muzeul Satului09.00-17.00 Muzeul National al Literaturii Romane

09.00-17.00 Muzeul Militar National„Regele Ferdinand I”

09.00-17.00 Muzeul National de Istorie al Romaniei

09.00-13.00 Gradina Botanica”Dimitrie Brandza”

09.00-17.00 Muzeul Taranului Roman

10:00-16.00 Muzeu lCailor Ferate Romane

10.00-17.00 Muzeul National„George Enescu”

10.00-18.00 Muzeul CurteaVeche

10.00-18.00 Muzeul Național de Arta al Romaniei

10.00-18.00 Muzeul National de Arta Contemporana

10.00-18.00 Muzeul Municipiului Bucuresti (Palatul Sutu)

10.00-18.00 Muzeul National de Geologie

14.00-18.00 Observatorul Astronomic Amiral Vasile Urseanu

10.00-20.00 Expozitie de fotografie«Pasi spre cer…» -Casa de Cultura a Studentilor

16.00 Dezbaterea”Protectia proprietatii industriale”-Facultateade Utilaj, amfiteatrulC1

18.00 Dezbaterea”Implicarea cetatenilor in elaborarea Politicilor Publice“-Facultatea de Stiinte Politice dinU.B.Invitat Radu Oprea.

14.00 -18.00 Training“Lucru in echipa” -Grozavesti, camin A, Sala parter

15.00-21.00 Campionat National de Fotbal“CupaUnifest” etapaa IIa–Sala Agronomia

18.30 “Frumoasa din Padurea Adormita” Opera Romana

19.00-22.00 Observatorul Astronomic Amiral“Vasile Urseanu” -observatii nocturne

10.00 ”Iaduleste amintirea” Teatrul Odeon, Sala Majestic

19.00 “Cinci femei de tranzitie” Teatrul National Bucuresti, Sala Amfiteatru

19.00 “Doamna Noastra din Pascagoula” –TeatruMic

19.00 “Spionul Balcanic” -TeatrulFoarteMic

19.00 “Revista Revistelor”-Teatrul Constantin Tanase

19.30 “Aniversarea” -Teatrul Nottara

21.00 USR Party –KulturHouse

Vineri, 19.11.2010

09.00-17:00 Muzeul Satului

09.00-17.00 Muzeul National al LiteraturiiRomane

09.00-17.00 Muzeul Militar National„Regele Ferdinand I”

09.00-17.00 Muzeul National de Istorie a Romaniei

09.00-17.00 Muzeul Taranului Roman

10:00-16.00 Muzeul Cailor Ferate Romane

10.00-17.00 Muzeul National„George Enescu”

10.00-18.00 Muzeul CurteaVeche

10.00-18.00 Muzeul Național de Arta al Romaniei

10.00-18.00 Muzeul Nationalde Arta Contemporana

10.00-18.00 Muzeul Municipiului Bucuresti (Palatul Sutu)

10.00-20.00 Expozitiede fotografie«Pas isprecer…» -Casa de Culturaa Studentilor

10.00-18.00 Muzeul National de Geologie

14.00-18.00 Observatorul Astronomic Amiral«VasileUrseanu»

14.00-18.00 Training «Time Management» sediuEuro26

18.30 “I due Foscari” Opera Romana

19.00”Marchizul de Sade” TeatrulOdeon, Sala Majestic

19.00 “Regina Mama” Teatrul Nationa lBucuresti, Sala Amfiteatru

19.00 “Apa de Havel” Trupa de Teatru Pioniisi “Scenete” -Trupa de Teatru a Liceului“Dinu Lipatti”,Sala Mare a Casei de Cultura a Studentilor

19.00 “Platnov” Teatrul Nottara

19.00 “Mantiade Stele” TeatrulMic

19.00 “Closer” TeatrulFoarteMic

19:00 “Tarelchin” Teatrul Metropolis

19.00-22.00 Observatorul Astronomic Amiral“Vasile Urseanu”, observatii nocturne

20.00“Dineu cu prosti” Teatrul National Bucuresti, SalaMare

Sambata, 20.11.2010

09.00-17.00 Muzeul Satului09.00-17.00 MuzeulNationalal LiteraturiiRomane

09.00-17.00 Muzeul Militar National„Regele Ferdinand I”

09.00-17.00 Muzeul National de Istorie a Romaniei

09.00-13.00 Gradina Botanica”Dimitrie Brandza”

09.00-17.00 Muzeul Taranului Roman

10:00-16.00 Muzeul Cailor Ferate Romane

10.00-17.00 Muzeul National„George Enescu”

10.00-18.00 Muzeul Curtea Veche

10.00-18.00 Muzeul Național de Arta al Romaniei

10.00-18.00 MuzeulNationalde ArtaContemporana

10.00-18.00 Muzeul Municipiului Bucuresti (Palatul Sutu)

10.00-18.00 Muzeul Nationalde Geologie

10.00-20.00 Expozitie de fotografie«Pasi spre cer…» -Casa de Cultura a Studentilor

14.00-20.00 Training «Time Management» sediulEuro 26

15.00-21.00 CampionatNaționalde Fotbal“CupaUnifest” etapaa IIa–Sala Agronomie

18.30 «Le boheme» Opera Romana

19.00 «Sambata, Duminica, Luni» Teatrul National Bucuresti, Sala Amfiteatru

19.00«Camerista» Teatrul National Bucuresti, Sala Atelier

19.00 Spectacolde improvizatie, TrupaFreeze, Sala Mare a Casei de Cultura a Studentilor.

19.00 «Liliacul» Teatrul Nationalde Opereta«Ion Dacian»

19.00 «39 de trepte» Teatrul Nottara

19.00 «Baietii de aur» Teatrul Mic

19.00 «Ca pe tine insuti» Teatrul Foarte Mic

19.00 «Omul care a vazut moartea» Teatrul ConstantinTanase

19.00 ”Șefele” Teatrul Odeon, SalaMajestic

19.30 «De trei ori dragostea» Teatrul Nottara

20.00«Dineu cu prosti» Teatrul National Bucuresti, SalaMare

20.30 ”Blifat” Teatrul Odeon, Sala Studio

Duminica, 21.11.2010

09.00-17.00 Muzeu lSatului09.00-17.00 MuzeulNationalal LiteraturiiRomane

09.00-17.00 Muzeul MilitarNational„RegeleFerdinand I”

09.00-17.00 Muzeul NationaldeIstoriea Romaniei

09.00-13.00 GradinaBotanica”DimitrieBrandza”

09.00-17.00 Muzeul Țaranului Roman

10:00-16.00 MuzeulCailorFerateRomane

10.00-17.00 MuzeulNational„George Enescu”

10.00-18.00 MuzeulCurteaVeche

10.00-18.00 MuzeulNaționalde Artaal Romaniei

10.00-18.00 MuzeulNationalde ArtaContemporana

10.00-18.00 Muzeul Municipiului Bucuresti (Palatul Sutu)

10.00-18.00 MuzeulNationalde Geologie

10.00-20.00 Expozitiede fotografie«Pasisprecer…» -Casa de Culturaa

Studentilor

11.00 «Hansel siGretel» OperaRomana

15.00-21.00 CampionatNationalde Fotbal“CupaUnifest” etapafinala– Sala Agronomia

17.00 CampionatNationalde Fotbal“CupaUnifest/Mecide fotbal demonstrativ

18.30 «SearaBalanchine» Opera Romana

19.00 «Liliacul» TeatrulNationalde Opereta«Ion Dacian»

19.00 «Clipe de viata» TeatrulNottara

19.00 «Spionul Balcanic» TeatrulMic

19.00 «Crazy stories in the city» TeatrulFoarteMic

19.00 «O premierafurtunoasa» TeatrulConstantinTanase

19.00“O noaptefurtunoasa” Teatrul National Bucuresti, Sala Amfiteatru

19.00“Dulceapasarea tineretii” TeatrulNationalBucuresti, SalaAtelier

19.00 ”Incontainer” TeatrulOdeon, SalaMajestic

19.30 «Blues» TeatrulNottara

20.00“TragedialuiCarmen” TeatrulNationalBucuresti, SalaMare

20.30 ”Blifat” TeatrulOdeon, SalaStudio

21.00 «Student Got Talent» Karaoke -London Pub Regie

Luni, 22.11.2010

08.00-12.00 Campania de Donarede Sange«O picaturapentruviata» -cantina UniversitatiiTehnicede ConstructiiBucuresti

09.00-17.00 MuzeulSatului

10.00-18.00 MuzeulCurteaVeche

10.00-16.00 Expozitiede icoane«InitiereinArta Sacra» Casa de Culturaa Studentilor

10.00-20.00 Expozitiede fotografie«Pasisprecer…» -Casa de Cultura

a Studentilor

14.00-20.00 Training “Leadership” -salaSenatuluiStudentesc, ASE21.00 Miss UNIFEST Bucuresti, Silver Church Club

Marti, 23.11. 2010

08.00-12.00 Campaniade Donarede Sange«O picaturapentruviata» –

cantina UniversitatiiTehnicede ConstructiiBucuresti

09.00-17.00 MuzeulSatului09.00-17.00 MuzeulNationalal LiteraturiiRomane

09.00-17.00 MuzeulMilitarNational„RegeleFerdinand I”

09.00-13.00 GradinaBotanica”DimitrieBrandza”

09.00-17.00 Muzeul Țaranului Roman

10.00-16.00 Expozitiede icoane«InitiereinArta Sacra» Casa de Cultura

a Studentilor

10.00-17.00 MuzeulNational„George Enescu”

10.00-18.00 MuzeulCurteaVeche10.00-20.00 Expozitiede fotografie«Pasisprecer…» -Casa de Culturaa

Studentilor

14.00-20.00 Training “Leadership” –salaSenatuluiStudentesc, ASE

19.00“Inca-i bine” TeatrulNationalBucuresti

19.00 Recital de pian Matei Vargas iBen Schoeman–Filamornica “George Enescu”, AteneulRoman

19.00 Mega Concert –SalaPalatului

21.00 Balul Facultatilor de Matematica& Informatica si Litere, ClubMaxx

Miercuri, 24.11.2010

08.00-12.00 Campaniade Donarede Sange«O picaturapentruviata» –

cantina UniversitatiiTehnicede ConstructiiBucuresti

09.00-17.00 Muzeul Satului09.00-17.00 Muzeul National al LiteraturiiRomane

09.00-17.00 Muzeul Militar National„Regele Ferdinand I”

09.00-17.00 Muzeul National de Istorie a Romaniei

09.00-17.00 Muzeul Țaranului Roman

10.00-16.00 Expozitiede icoane«InitiereinArta Sacra» Casa de Culturaa Studentilor

10:00-16.00 MuzeulCailorFerateRomane

10.00-17.00 MuzeulNational„George Enescu”

10.00-18.00 MuzeulCurteaVeche

10.00-18.00 MuzeulNaționalde Artaal Romaniei

10.00-18.00 MuzeulNationalde ArtaContemporana

10.00-18.00 Muzeul Municipiului Bucuresti (Palatul Sutu)

14.00-18.00 Training “Lucruin echipa”-Grozavesti, camin A, sala parter.14.00-18.00 ObservatorulAstronomicAmiral VasileUrseanu

18.00 Dezbatere«Patru Perspective asuprastudiilorin strainatate” Universitateade Medicina”Carol Davila”.

Invitați: AcademicianProf. Dr. ConstantinBalaceanu-Stolnici, Andrei Țarnea, Marian Staș, DragoșPreda

19.00 “TragedieDentara” TeatrulEvreiescde Stat

19.00 “Recital de pian” –Vlad Dimulesc, program Chopin –Filarmonica“GeorgeEnescu”, AteneulRoman

19.00 “Liliacul” Teatrul National de Opereta“Ion Dacian”

19:00 ”Marchizulde Sade” Teatrul Odeon, Sala Majestic

20.00 Spectacol“I DRUM” –AmfiteatrulCaseide Culturaa

StudentilorBucuresti

21.00 USR Party -Club Dumars

Joi, 25.11.2010

08.00-12.00 Campaniade Donare de Sange«O picatura pentru viata» -cantina UniversitatiiTehnicede ConstructiiBucuresti

09.00-17.00 MuzeulSatului

09.00-17.00 MuzeulNationalal LiteraturiiRomane

09.00-17.00 MuzeulMilitarNational„RegeleFerdinand I”

09.00-17.00 Muzeul Național de Istorie al Romaniei

09.00-13.00 GradinaBotanica”DimitrieBrandza”

09.00-17.00 Muzeul Țaranului Roman

10:00-16.00 MuzeulCailorFerateRomane

10.00-17.00 MuzeulNational„George Enescu”

10.00-18.00 MuzeulCurteaVeche

10.00-18.00 MuzeulNaționalde Artaal Romaniei

10.00-18.00 MuzeulNationalde ArtaContemporana

10.00-18.00 Muzeul Municipiului Bucuresti (Palatul Sutu)

14.00-18.00 ObservatorulAstronomic Amiral“VasileUrseanu”

14.00-20.00 Training «Trainers of Trainers» -salaSenatulStudentesc, ASE

19.00 ”Depeche//Dance” TeatrulOdeon, SalaMajestic

20.30 ”Graffitti.Drimz” TeatrulOdeon, SalaStudio

21.00 BalulBobocilor la Facultateade Drept–Club Player

21.00 MISS UNIFEST Romania, Silver Church Club