Hoza Nicoleta Valeria martie 11, 2013

excelenta-sa-domnul-philippe-gustin-ambasadorul-frantei-bucuresti-2Philippe Gustin, ambasadorul Franţei în România, va efectua o vizită în oraşele Braşov şi Făgăraş, astazi, 11 martie.
În cursul acestei vizite, ambasadorul se va întâlni cu Rectorul Universităţii din Braşov şi va participa la inaugurarea proiectului Centre de Réussite Universitaire şi la deschiderea Lectoratului francez.

Ulterior, ambasadorul va merge la Făgăraş pentru a vizita Scoala franceză de meserii, proiect coordonat de compania Dedienne în colaborare cu Ambasada Franţei, ministerul român al Educaţiei şi alte companii partenere.

Această instituţie are menirea de a oferi elevilor calificări tehnice variate, care să fie adaptate nevoilor companiilor.

Cu această ocazie, un protocol de acord va fi semnat de diferiţii parteneri.

În cadrul acestei vizite, ambasadorul va susţine şi o conferinţă de presă la liceul profesional din  Făgăraş, la ora 16.00.

 

Sursa articol Amosnews