bogdan.daradan decembrie 12, 2011

Vi-l mai aduceţi aminte pe Ştefăniţă? „Umbra” din GTA? Pentru curiosi o incursiune aici. Timpul a trecut şi Constantin Daniel, alias Ştefăniţă, mare s-a făcut şi la stat dar şi la sfat pentru că Daniel este unul dintre elevii de marcă din Liceul Teoretic „Ioan Petrus” din Otopeni. Recent, el a primit „Certificate of course completion” de la CISCO Network Academy. Dar sa-l lasam pe el sa povesteasca…

Reporter: Daniel, a trecut un an de cand nu ne-am mai auzit si am aflat ca ai realizat o multime de lucruri frumoase.

Daniel: Nu stiu cat de frumoase sunt dar sunt cu siguranta lucruri utile si pozitive pentru ca de viza mea este „”Mind wide open”. De exemplu, pentru atestatul CISCO am facut un modul CCNA Exploration platit de scoala pentru cei mai buni elevi in domeniul IT. Si asta pentru ca din clasa a IX-a am adus la un stadiu de functionare toate PC-urile din cabinetul de informatica. Am avut 3 diplome in 3 ani pe tema asta. 

Reporter: Am aflat ca mai nou lucrezi si in televiziune?

Daniel: Nu e chiar o televiziune propriu-zisa ci mai mult un canal de streaming TV. In urma cu numai cateva zile am dat drumul pe internet televiziunii online : „Televiziunea Elevilor Otopeni”. Suntem la inceput, si avem deocamdata o singura emisiune de 20 de min. Am lucrat la ea zile bune, montat si filmat, dar sunt foarte incantat ca a iesit totusi ceva din mana mea. M-am jucat cu o camera de filmat HD, dar din cauza limitarilor tehnologice legate de server nu am upload fisierele in format HD.

Reporter: Cum te simti ca antreprenor?

Daniel: Nu sunt incă un antreprenor 100%. Mai am de muncit si de crescut. Cu circa 2 luni in urma am inceput un curs gratuit in Snagov pe tema antreprenoriatului. Simt din toata inima chemare pentru asa ceva. Peste 5 ani ma vad cel putin intr-un post de leader sau manager. Nu suport oamenii care spun ” E criza”. Aici functioneaza cum nu se poate mai bine legea atractiei. Va invit sa vizionati filmul : „The Secret” …Pe mine m-a schimbat radical as putea spune. La curs  am fost cel mai mic dintre cei de acolo. Practic, daca nu faceam 18 ani in decembrie anul acesta, nici nu aveam voie sa particip.Ca detalii, din vara sunt partener cu firma FM Group World si e singurul loc unde sunt ajutat sa castig din ce in ce mai mult.

Reporter: Am inteles ca te implici si in actiuni de voluntariat

Daniel: Vad ca esti la curent cu toate. Fac parte in acest moment din echipa umanitara a liceului nostru unde am o pozitie de lider, si in curand voi fi ajutorul mosului pentru mai mult de 20 de elevi din liceul nostru. Vom merge la un sediu BRD unde Mosul le va oferi cadouri elevilor cuminti.  Anul trecut am facut parte din programul umanitar ” Si copiilor le pasa… ” unde am strans carti, caiete, jucarii pentru copii din Suceava. Stiti bine ce a fost acolo. Oamenii au pierdut aproape tot din cauza inundatiilor si ma bucur ca am putut sa-mi reprezint scoala. 

Reporter: Mosul mi-a spus ca iti doresti un calculator nou

Daniel: Da. Si asta este adevarat, din pacate. Din clasa a VII-a am acelasi PC si chiar am nevoie de altul nou.  Simt deja cum incepe sa ma loveasca in cap tehnologia cu care sunt inca un bun prieten. Ce poti face pe un PC cu 1.6 GHz, 256 RAM (dintre care 64 sunt in share pentru placa video on-board? Raspuns : Sa citesti mail-ul si sa folosesti YouTube atunci cand nu esti on pe messenger deoarece risti sa se blocheze. Am dorit sa scriu asta aici unde inca mai e pozitiv continutul. Nu vreau sa povestesc mai multe…