
Tot mai mulţi tineri se hotărăsc să dea o fugă până în Occident, pentru a-şi înnoi garderoba. Dacă Bucureştiul devine neofertant pentru adolescenţi, elevii şi studenţii se îmbarcă în maşina vreunuia dintre ei şi iau direcţia spre Italia, Germania sau Austria. “Sunt un împătimit al shoppingului!”, spune Mircea, student în anul IV, la Academia Naţională de Educaţie Fizică şi Sport. „Merg cu prietenii la Parndorf, un complex comercial aproape de Viena. Este făcut special pentru shopping, cu magazine ale firmelor mari şi mijlocii. Găseşti ce vrei. Avantaje sunt destule: diversitate, calitate, reduceri masive, mai ales la început de an. Nici nu ai timp să vezi toată marfa. Unele sunt scumpe, dar dai un ban şi ştii că merită”, adaugă tânărul.
Bugetul alocat nu este deloc de neglijat – între 1000–1500 de euro, numai pentru cumpărături. Şi Ionuţ, elev în clasa a XII-a, la Liceul “Jean Monnet”, este adeptul turismului pentru shopping. Deja a planificat în 2 săptămâni o excursie, împreună cu sora lui, în Austria şi Elveţia, cu o mică oprire la Milano, unde ştie că îşi va găsi hainele care îl reprezintă, cele inspirate din stilul de muzică minimal electric.
„Preţurile sunt puţin mai mici decât la noi. Vara trecută, am găsit haine foarte frumoase, dar, din păcate, nu am reuşit să mă plimb foarte mult prin magazine, pentru că am fost într-o execursie organizată. Am strâns 200 de euro, o să îmi mai dea părinţii vreo 500 şi o să îmi ajungă”, îşi face socotelile Ionuţ.
Parfumurile – mic business de familie
Simona şi Florian sunt doi tineri, care nu ratează nici un revelion în străinătate. Motivul călătoriei nu are nici o legătură cu vizitarea ţărilor de dragul obiectivelor turistice. De 3 ani încoace, ei merg în Viena, de dragul reducerilor. De dimineaţă până seara, în cele 4-5 zile pe care le petrec în capitala Austriei, proaspăta absolventă de facultate şi profesoară de limba franceză, împreună cu soţul ei, bat magazinele de pe Mariahilfer Starsse, în căutarea celor mai mici preţuri.
„În primul an când am mers în Viena, nu aveam foarte mulţi bani la noi. Am cheltuit doar vreo 1.500 de euro. Ne trezeam dimineaţa pe la 9,00 şi la 10,00 eram în magazine. De fiecare dată am închiriat aceeaşi cameră dintr-o vilă aflată la nici jumate de km de artera comercială”, ne-a spus Simona. Jumătate din mâncare o luau de acasă, iar jumătate o cumpărau din supermaket-uri, pentru că nu li se părea scumpă. Uneori mai mâncau şi câte o shaorma, pentru că „vienezii sunt experţi în shaorma”.
Ce cumpără? Hainele sunt pe primul loc, apoi pantofii, bijuteriile şi parfumurile. „Nu trebuie să fie de firmă, neapărat. Hainele de acolo sunt mai de calitate, decât sunt în România. Nu se compară însă să-ţi iei o pereche de adidaşi Puma din Viena, cu una din România”, recunoaşte Florian. „Am putea să ne facem o afacere cu parfumurile. Le luăm din Viena cu 20-30 de euro şi le vindem în România aproape dublu!”, glumeau cei doi. Afacere mare nu şi-ar deschide, dar oricum au clienţi fideli: prietenii vechi şi profesorii de cancelarie ai Simonei le dau comandă pentru parfumuri şi pentru haine. Le dau chiar şi indicaţii privind culorile şi măsurile necesare. Cel mai mare inconvenient este acela că pe 31 decembrie, 1 şi, uneori, 2 ianuarie, toate magazinele sunt închise. De aceea, cei doi tineri merg, de regulă, pe 28 decembrie în capitala reducerilor şi pleacă pe 1 ianuarie. Nu folosesc avionul, ci merg cu propria maşină.
Avantajul unei astfel de călătorii este că, uneori, când nu sunt foarte obosiţi, vizitează Viena noaptea. „Nu este foarte frig şi putem face fotografii noaptea”, spun cei doi.
Shopping-ul on-line câştigă teren şi la noi
Proaspăt dezvoltat şi în România, turismul pentru haine are, însă, un rival serios – cumpărăturile on-line. Cosmina, studentă în anul III, la Drept, preferă hainele din America. Şi cum distanţa e destul de mare, cea mai puţin costisitoare metodă de a-şi satisface gusturile vestimentare este comanda on-line. „Sunt mai multe site-uri, unde găseşti de toate. Ultima oară, mi-am cumpărat o pereche de cizme şi una de încălţăminte sport. Au costat 600 de lei, iar în România, numai cizmele erau atât. Nu am avut probleme până acum”, povesteşte tânăra, care spune că există şi un intermediar, care face comanda, primeşte marfa şi opreşte comisionul.
Chiar dacă taxele vamale sunt de vreo 40 de euro pentru un produs, merită, dă asigurări Cosmina. INFO PLUS 1.500 de euro – bugetul minim pentru o incursiune rapidă prin magazinele Vienei
SURSA: Ziarul gandul
» Comenteaza articolul






















RSS studente


































